Kasmet sausio mėnesio pabaigoje Lietuvoje ir pasaulyje moterys skatinamos atkreipti dėmesį į gimdos kaklelio vėžio pavojų ir laiku imtis prevencijos – laiku pasitikrinti sveikatą, nepraleisti vizitų pas gydytoją ginekologą. Bet svarbu ne tik tai. Nemažiau svarbu pasirūpinti finansiniu saugumu, jeigu liga vis tik neaplenktų ir tektų su ja kovoti.
Skaudi realybė
Jau daug metų veikia nemokamų prevencinių patikrų sistema, kurios dėka galima diagnozuoti net iki vėžinius pakitimus, visgi gimdos kaklelio vėžys kasmet diagnozuojamas per 450 moterų. Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) duomenimis, beveik pusė šios ligos atvejų yra diagnozuojami pažengusiose (III ir IV) stadijose.
Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, gimdos kaklelio vėžys užima 3–4-tą vietą tarp piktybinių navikų, kuriais serga moterys Lietuvoje. Nuo 1992 metų kasmet nustatoma vis daugiau naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Šia liga suserga ir gana jaunos moterys – dauguma būdamos 30–60 metų amžiaus. Moterų mirtingumas nuo šios ligos Lietuvoje pastaraisiais metais yra vienas iš didžiausių Europoje.
Allianz Lietuva Draudimo rizikos skyriaus vadovas, gydytojas Šarūnas Žemaitis tikina, jog vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija gimdos kaklelyje. Tai patvirtina tyrimai, kurių rezultatai rodo, kad nuo 90 iki 100 proc. moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu, yra infekuotos ŽPV, o iš sveikų moterų šią infekciją gimdos kaklelyje turi tik 5–20 proc. 
„Taip pat šios onkologinės ligos tikimybę didina anksti pradėti lytiniai santykiai, nesaugus seksas, partnerių skaičius, genetiniai veiksniai, ilgalaikis oralinių kontraceptikų vartojimas ir kita. Tiesa, reguliariai tikrinantis sveikatą, gimdos kaklelio vėžio atvejus būtų galima sumažinti beveik 100 procentų. Tad apsilankyti pas gydytoją ginekologą patartina kasmet, taip pat moterims labai svarbu dalyvauti valstybės finansuojamose prevencinėse programose. Taip pačios sau padėsite užkirsti kelią sunkiai ligai“, - sako Š. Žemaitis.
Svarbu rūpintis ne tik sveikata
Allianz Lietuva klientų istorijos byloja, jog kai kurioms vėžio formoms gydyti reikalingi Lietuvoje dar nekompensuojami inovatyvūs vaistai. Toks gydymas kainuoja dešimtis tūkstančių eurų. Retas žmogus gali už juos susimokėti savo lėšomis. Kitas labai svarbus aspektas –  kasdieniam pragyvenimui skirti pinigai. 
„Jei žmonės turi santaupų, galbūt yra apsidraudę, tuomet jiems paprasčiau išgyventi, nes su finansiniais sunkumais susiduria dauguma onkologinių pacientų ir jų šeimų. Ištikus ligai, pajamos sumažėja, išlaidos išauga, žmonės sunkiai patenkina būtinuosius poreikius, o kur dar einamosios išlaidos, sąskaitos už būstą, komunalines paslaugas, asmeniniai ir šeimos poreikiai. Šiuo atveju ramiau gyvena tos moterys, kurios laiku pasirūpina papildoma draudimo apsauga nuo kritinių ligų. Ištikus ligai – jas pasiekia Allianz Lietuva išmoka, leidžianti atsikvėpti bent jau dėl finansinio stabilumo“, - tikina Š. Žemaitis.
Allianz Lietuva Išmokų skyriaus duomenimis, nuo 2012 metų klientėms, kurioms buvo diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys, iš viso buvo išmokėta daugiau nei 222 tūkst. eurų, o vidutinė išmokos suma siekia beveik 10 tūkst. eurų.
Kadangi onkologinės ligos jaunėja, kritinių ligų draudimo apsauga gali padėti sumažinti gydymuisi ir reabilitacijai tenkančias išlaidas.