„Allianz Lietuva“ generalinė direktorė: mūsų investavimo politika yra orientuota į klientų turto saugumą

 
Pastaruoju metu Lietuvos visuomenę supurtė žinia apie privataus investicinio fondo galimai prarastas lėšas. Žmonėms, kurie kaupia lėšas per institucinius investuotojus, priima ilgalaikius sprendimus dėl nuoseklaus pinigų įdarbinimo, savo finansų planavimo, natūraliai kyla klausimas – kur investuoti saugu, kokią  investavimo politiką vykdo instituciniai investuotojai, įskaitant ir pensijų fondus bei gyvybės draudimo bendroves.
Apie tai, kaip investuoja klientų patikėtas lėšas gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo bendrovė „Allianz Lietuva“, kalbamės su jos generaline direktore Asta Grabinske.
Kokių principų, reikalavimų investicijų valdysenai laikosi „Allianz Lietuva“ investuodama tiek pensijų kaupimo, tiek gyvybės draudimo klientų patikėtą turtą? Kokiems finansiniams instrumentams teikiate pirmenybę?
Mūsų pagrindinis prioritetas – skaidrus ir atsakingas klientų patikėto turto valdymas. Savo veikloje vadovaujamės Lietuvos banko nutarimu dėl draudimo įmonių skaidraus, patikimo ir apdairaus valdymo.
Taigi klientų patikėtas lėšas valdome, investuojame atsakingai, pamatuojame galimas rizikas, sveriame  investicinio turto valdymo sprendimus ir pagal tai renkamės tinkamus investicinius instrumentus. Trumpai tariant, mums svarbios aiškios investicinių vienetų kainos, galimybės vos nusprendus parduoti investicijas, griežta priežiūra ir kontrolė, reitingų agentūrų vertinimas.
Didžiąją dalį mūsų valdomo turto sudaro investicijos į kolektyvinius investavimo subjektus, kurių veiklą reguliuoja Europos sąjungos teisės aktai. Tiek „Allianz Grupė“, tiek mes taikome griežtus fondų atrankos kriterijus – renkamės didelius, patikimus, turinčius aukštą kredito reitingą ir gerą reputaciją turinčius partnerius, vykdome jų nuolatinę stebėseną. Visi mūsų atrinkti išorinių fondų valdytojai yra prisijungę prie Jungtinių Tautų Organizacijos remiamo atsakingo investavimo principus (angl. Principles for Responsible Investment, PRI) taikančių įmonių tinklo.
Visos mūsų pasirinktos turto valdymo įmonės ar jų grupės yra kotiruojamos akcijų biržose. Kitą dalį mūsų valdomų fondų tiesiogiai investuojame tik į ekonomiškai stabilių, finansine drausme pasižyminčių ir investicinį kredito reitingą turinčių valstybių obligacijas – daugiausia Vokietijos, Danijos, Lietuvos. Investuojame į likvidžius vertybinius popierius, kurių vienetų kainos nustatomos ir viešai skelbiamos kiekvieną dieną bei atspindi realią rinkos vertę.
Ar esate investavę pensijų fondų lėšų į privačius rizikos kapitalo fondus?
Klientų investicijų valdymui keliame labai aukštus patikimumo, likvidumo bei rizikos valdymo standartus.  Kaip ir minėjau, investuojant tiek pensijų fondų, tiek gyvybės draudimo klientų lėšas, mums svarbios aiškios investicinių vienetų, rinkos kainos, galimybės vos nusprendus parduoti investicijas, griežta priežiūra ir kontrolė, reitingų agentūrų vertinimas. Renkamės didelius, patikimus, turinčius aukštą kredito reitingą ir gerą reputaciją partnerius.
Privataus kapitalo fondai – labiau uždaros organizacijos, tokios įmonės nėra tikrinamos reitingų agentūrų, o lėšos įdarbinamos ilgam laikotarpiui su ribota galimybe jas atsiimti esant poreikiui. Galbūt tokios investavimo priemonės, kaip privačios rizikos kapitalo fondai, gali būti patrauklios dideles asmenines lėšas valdantiems asmenims, turintiems aukštą rizikos kartelę tam tikrai savo investuojamų lėšų daliai.
Tačiau, kai kalbame apie kaupimą pensijai, gyvybės draudimą, kuris tampa svaria finansine atrama ištikus nelaimei, ligai, klientų patikėtų lėšų valdymas reikalauja ypatingo skaidrumo, didelės atsakomybės ir atskaitomybės prieš klientus.
Tad nepaisant tam tikrais laikotarpiais rodomų aukštų grąžų, klientų pinigų neinvestuojame į nelikvidžias alternatyvias investavimo priemones: privačios skolos ir privataus kapitalo fondus, rizikos kapitalo fondus, sudėtingas išvestines finansines priemones. Šias investicijas laikome pernelyg rizikingomis. Taigi nesame investavę  į šiuo metu pagarsėjusį „Baltcap“ fondą.
Kas lemia klientų pasitikėjimą „Allianz Lietuva“?
Manome, jog klientai per daugiau nei 20 mūsų įmonės veiklos metų šalies gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo rinkoje jau spėjo įsitikinti, kad jų patikėtą turtą valdome itin atsakingai, kiekvieną ketvirtį tiek pensijų kaupimo, tiek gyvybės draudimo klientus informuojame apie mūsų investavimo rezultatus, uždirbtas grąžas.
Be abejonės, mūsų atsakingą, tvarią investicinę politiką padeda užtikrinti ir tai, jog priklausome vienai didžiausių draudimo ir turto valdymo grupei pasaulyje – „Allianz“, kurioje pinigų valdymas atitinka stipriausias tradicijas ir reikalavimus, susiformavusius per daugiau nei 130 veiklos metų Vokietijoje ir visame pasaulyje.
„Allianz“ veikia daugiau nei 70 šalių, rūpinasi daugiau nei 122 mln. klientų ir turi 159 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje. Lietuvoje rūpinamės beveik 300 tūkstančių gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo klientų sutarčių. Tad, ir globali įmonės patirtis, sukaupta per daugiau nei 130 veiklos metų įpareigoja mus atsakingai valdyti ir investuoti klientų patikėtą turtą.